شرکت پلی ممبران

مصالح ژئوسنتتیک

ژئوسنتتیک از دو بخش «ژئو» (Geo) و «سنتتیک» (Synthetic) ساخته شده‌است. از کلمه «ژئو» در مواردی استفاده می‌شود که مربوط به زمین باشد و قسمت دوم، «سنتتیک»، در مورد موادی استفاده می‌شود که ساخته دست بشر باشند یا به عبارت دیگر موادی که مصنوعی‌اند و به صورت آزاد در طبیعت یافت نمی‌شوند. 

مصالح ژئوسنتتیک‌ به چند دسته تقسیم می‌شوند که شامل :

ژئوتکستایل ها,ژئوممبران ها,ژئوگریدها,ژئوسل‌ها,ژئودرین ها,ژئونت ها,ژئومت ها,جی سی ال یا ژئوسنتتیک کلی لاینر,ژئوکامپوزیت‌ها

مصالح ژئوسنتتیک‌ در اشکال و با مواد مختلفی تولید می‌شوند که هر کدام برای مصارف نهایی تقریباً مشابه به کار می‌روند.

این محصولات گستره وسیعی از کاربردها را دارند و در حال حاضر در بسیاری از کاربردهای عمرانی، ژئوتکنیک، حمل و نقل، زیست‌محیطی، هیدرولیک، و کاربردهای توسعه‌ای خصوصی مانند جاده ها، فرودگاه‌ها، خطوط راه آهن، سدهای خاکی، دیوار حائل، استخرهای ذخیره آب، سدها، کانال‌ها، کنترل فرسایش، کنترل رسوب، بستر لندفیل‌ها، پوشش لندفیل‌ها، معادن، پرورش آبزیان و کشاورزی استفاده می‌شوند

ژئوگرید

ژئوگرید (Geogrid) از زیر مجموعه های ژئوسنتتیک‌ها می‌باشد که معمولاً از مواد پلی استر، پلی وینیل کلراید، پلی اتیلن و پلی پروپیلن تشکیل می‌شود.ژئوگریدها در دو نوع پارچه ای و پلاستیکی (گرانولی) وجود دارند.این محصول جهت تسلیح خاک برای جلوگیری از رانش و فرسایش بافت خاک در سطوح شیبدار و نیز تقویت زیرسازی در پروژه های راه سازی و نظایر آن کاربرد دارد.

ژئوتکستایل

ژئوتکستایل پوشش‌ های عموماً نفوذپذیری هستند که از الیاف مصنوعی فن‌آوری می‌شوند و نیز این الیاف از مشتقات نفت خام مانند پلی‌استر، پلی‌اتیلن، پلی‌پروپیلن و در برخی از فایبرگلاس ساخته می‌شوند. در ژئوتکستایل الیاف به‌صورت نامنظم و اتفاقی درهم‌ تنیده شده‌اند  و توسط مواد شیمیایی، حرارت و یا به‌صورت مکانیکی تشکیل ژئوتکستایل نهایی را می‌دهند.

ژئوممبران

ژئوممبران ها ورقه های غشایی سنتتیك با نفوذپذیری بسیار پایین و تركیبی از پلیمرهای سنتتیك الاستومر یا پلاستومر می باشند كه به صورت پخش در محل یا پیش ساخته بوسیله غلتك زنی، گرم كردن یا دیگر فرآیندها آماده شده و در محل نصب می گردند. در واقع ژئوممبران پلی اتیلن پلیمری است که از پلیمریزاسیون مونومرهای اتیلن بدست می آید.

ممبران گیره دار

ورق های ژئوممبران گیره دار به سه شکل T-Grip,V-Grip و Stud-Grip می باشد.کاربرد این نوع ورق محافظت از سازه های بتنی در برابر لطمات مواد شیمیایی و نیز تقویت زیرسازی در پروژه های راه سازی و نظایر آن می باشد.

بنابراین هدف اصلی استفاده از ورق های ژئوممبران گیره دار افزایش طول عمر سازه و سطوح بتنی در مقابل محیط های مهاجم و یا خورنده می باشد.

ژئوسل

ژئوسل از زیر مجموعه های ژئوسنتتیک است که با نام Cellular confinement systems یا بطور مخفف CCS شناخته می شود که در کشور ما با نام ژئوسل  نامیده می شود.

بطور گسترده در ساخت و ساز برای کنترل فرسایش، ثبات خاک در دامنه های شیبدار،حفاظت کانال و تقویت ساختار زمین جهت باربری سطحی و نگهداری استفاده می شود که به شکل شبکه های لانه ای که توسط ماسه، شن و سنگ و خاک انباشته می شود.

ژئودرین

ژئودرین در سه نوع ژئوکامپوزیت و دیمپل شیت و ژئودرین سه بعدی تولید می گردد.این محصول با توجه به انعطاف پذیری و سرعت عمل در نصب و سهولت در حمل و نقل استفاده وسیعی در صنعت ساختمان و زهکشی دارد.

ضخامت کم، ظرفیت بالای هدایت آب، وزن کم، عمر طولانی و صرفه اقتصادی از دیگر مزایای ژئودرین می‌باشد.ژئودرین حداکثر ایمنی را برای پوشش های ضخیم ویسکوالاستیک و بسیاری از سیستم های جایگزین ارائه می دهد.

مصالح  ژئوسنتتیک

ژئوممبران پلی اتیلن سخت یا HDPE تحولی در بحث پوشش ها و عایقبندی به وجود آورد. این محصول در برابر خوردگی و مواد شیمیایی، تنش های محیطی (سرما و گرما)، تنش گسیختگی، اشعه ماوراء بنفش خورشید (UV)، حملات بیولوژیکی(رویش گیاهان و حمله جوندگان)، خستگی و خزش، مقاومت بالایی دارند و این خصوصیات باعث شده است تا در صنایع گوناگون ژئوممبران جایگزین پوشش های رایج شود.

از ژئوممبران ها جهت ساخت لاگون ها،کانال های آبرسانی،حوضچه ها و استخر ها و دریاچه های مصنوعی استفاده می شود.با توجه به اینکه ژئوممبران ها در تماس با خاک هستند،برحسب لزوم امکان ترکیب آنها با ژئوتکستال و یا ژئوگرید ها میسر است.

با استفاده از ژئوممبران می توان مخازن کاملا ایزوله از محیط اطراف،جهت دفن زباله های شهری و صنعتی ایجاد نمود.

در این خصوص می توان به ایزوله دیوارهای متروهای شهری و سازه های هیدرولیکی و غیره اشاره نمود.

تولید این محصول از سال 1930 میلادی با ایجاد شرایط فشار و دمای بسیار بالا در کارخانه ها آغاز گردید. در اواسط سال 1950 روش های جدید تولید در دماها و فشارهای پایین تر به ارائه شدند که منجر به تولید پلی اتیلن با چگالی بالاتر، مقاومت مکانیکی بهتر و تعداد زنجیره های پلیمری بیشتر شد.

ژئوتکستایل

ژئوتکستایل (Geotextile)
فروشگاه اینترنتی

بستر سازی در استخرهای ژئوممبران اهمیت بسیار زیادی دارد زیرا تأثیر مستقیم در حفظ سلامت و طول عمر ورق ژئوممبران داشته و نیز باعث کاهش مصرف ورق ژئوممبران خواهد بشد. البته بسترسازی ورق ژئوممبران به طور معمول با استفاده از خاک نرم انجام می‌گیرد. ممکن است در مکان‌های خاص (نبود خاک نرم یا سست بودن خاک منطقه) نیاز به بسترسازی دیگری نیز باشد و از ژئوتکستایل استفاده نمود. همچنین برای استخرهای خیلی عمیق نیز بسترسازی و استفاده از ژئوتکستایل ضروری است و برای تمامی استخرهای ژئوممبران نیز توصیه می‌شود.

ژئوتکستایل‌ بر پایه پلی استر (PES/PET)

به سبب پلیمری بودن در خاک تجزیه نمی شود و سالیان طولانی در زهکشی آب،استحکام و محافظت از عایقهای رطوبتی مثل ژئوممبران نقش ایفا می کنند.و در هنگام استفاده همراه با خاک، توانایی حفاظت(Protection)،جداسازی (Split)،فیلترکردن(Filtering)،تقویت(Reinforcement)  یا تخلیه (Discharge) را دارند.

ژئوتکستایل نبافته (Non woven)

پارچه های ژئوتکستایل های نبافته از الیاف پلی پروپیلن تولید شده اند که با سوزن های مخصوصی سوراخ می شوند و یک شبکه با ابعاد پایدار را تشکیل می دهند که کاربرد های گسترده ای در مهندسی محیط زیست و پروژه های عمرانی دارند

ژئوتکستایل بافته (Woven)

این نوع از ژئوتکستایل ها با ماشین های ریسندگی و بافندگی در کارخانجات نساجی تولید می شوند و تار و پود بافته شده دارند که به همین علت مقاومت و انسجام بیشتری دارند و مناسب جهت مسلح سازی خاک می باشند.