انواع ورق ژئوممبران

مشخصات فنی و توضیحات

انواع ورق ژئوممبران بر پایه پلی اتیلن سنگین یا ورق ژئوممبران HDPE دارای لایه نفوذ ناپذیر در برابر رطوبت (عایق رطوبتی) است.پلی اتیلن به طور طبیعی دارای مقاومت بالایی در برابر عناصر شیمیایی، اسیدی و قلیایی است و در مقابل تابش نور مستقیم خورشید و اکسید کننده های محیطی طول عمر زیادی دارد.استفاده از ژئوممبران HDPE مقرون بصرفه بوده و قیمت مناسبی نسبت به دیگر نمونه ها دارد.
ژئوممبران سنگین HDPE از غشای نفوذ ناپذیری در مقابل سیالات تشكيل شده است که دارای خاصیت عايق كاری بدون نياز به زيرسازی خاص می باشد و از آنجایی كه پلی اتیلن (PE) دارای پایداری شیمیایی خوبی درمقابل مواد اسیدی و شیمیایی است , لذا با افزودن پایدارکننده هایی می توان طول عمر آن در برابر اشعه های خورشیدی و اکسید کننده های محیطی را نیز افزایش داد.

ورق های ژئوممبران سبک ( LLDPE ) از انواع ورق ژئوممبران می باشد که بطور معمول بعنوان نگهدارنده مواد زائد در فضاهايی به‌كار گرفته می شود كه انعطاف پذيری و كشيدگی از اهميت ويژه ای داشته باشد زیرا ورق ژئوممبران سبک LLDPE انعطاف پذیری بیشتری نسبت به سایر ورق های ژئوممبران دارد.

این نوع ورق برای محیط هایی که محدودیت فضا دارند به راحتی قابل نصب و اجرا بوده و خواص کششی و استحکامی خوبی در برابر اعمال نیرو از جهات مختلف دارد.

همچنین سهولت نصب در نواحی دارای زاویه تند و تیز از دیگر ویژگی های ورق ژئوممبران سبک ( LLDPE ) می باشد.

ورق ژئوممبران پی وی سی (PVC) نوعی عایق ژئوسنتتیک از محصولات صنعت پتروشیمی است که خصوصیات بینابینی پلی اتیلن سنگین و سبک را دارد و بیشتر استفاده آن در عایقکاری تونل و گود های ساختمانی می باشد. ورق ژئوممبران PVC از پلیمریزاسیون مونومر پلی وینیل کلراید شکل می‌گیرد.

انعطاف پذیری بالا و ترمیم پذیری سهل و سریع آن از جمله مزایای ژئوممبران PVC می باشد و از معایب این نوع عایق می‌توان به واکنش آن ها با مایعات و اسیدها و سایر مواد شیمیایی اشاره نمود که این واکنش ها به علت تجزیه شدن پلیمرهای آن بوده و طول عمر آن را  نسبت به سایر ورق های پلی اتیلنی کاهش می‌دهد و نباید در مجاورت فاضلاب ها و سایر هیدروکربن ها مورد مصرف قرار گیرند.

ورق های ژئوممبران بسیار سبک ( VLDPE ) یا Very low density Polyethylene نوعی از ورق های پلی اتیلنی می باشد که از جنس پلی‌اتیلن با چگالی بالای 25% و از ترکیب وینیل و LLDPE بوجود آمده است.

ورق های ژئوممبران پلی‌اتیلنی از نظر خواص شیمیایی کاملاً خنثی بوده و دوام خوبی در برابر قویترین مواد اسیدی و قلیایی یا آلی موجود در طبیعت را دارند و هیچگونه تبادل شیمیایی با آب ندارند که بر همین اساس می‌توان آن را در مجاورت با آب شرب نیز مورد استفاده قرار داد.

این نوع از ورق های ژئوممبران دارای چگالی بین 2% الی 10% می باشند و کاربرد کمتری نسبت به ورق های ژئوممبران قبلی‌ دارد.